UA-49499200-1

Κωπηλασία: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Νικολαΐδου

2.6.2014_Πρωταθλήτρια Ευρώπης η ΝικολαΐδουΗ Κατερίνα Νικολαΐδου υπερασπίστηκε επιτυχώς τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης στο μονό σκιφ ελαφρών βαρών, τον οποίο και διατήρησε κατακτώντας την πρώτη θέση στη διοργάνωση της Σερβίας (Βελιγράδι).

Παρότι δεν είχε την ιδανικότερη εκκίνηση στον τελικό, εν τούτοις η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έφτασε πρώτη στον τερματισμό με χρόνο 07:33.120, αφήνοντας πίσω την Ολλανδή Μαρί-Αν Φρένκεν (07:34.950) και στην τρίτη θέση τη Γερμανίδα Λεόνι Πλες (07:35.860).
«Είμαι υπερήφανη και ευτυχισμένη. Για δεύτερη χρονιά κατακτώ το χρυσό μετάλλιο και κάθε χρόνο γίνεται ακόμα δυσκολότερο. Ένιωσα πως είχα μείνει πίσω στα πρώτα 500 μέτρα στην τέταρτη ή στην πέμπτη, δεν έχασα την καρδιά μου και βρήκα τη δύναμη να επιστρέψω» δήλωσε η 21χρονη πρωταθλήτρια, η οποία πέρυσι είχε κατακτήσει την κορυφή της Ευρώπης στη Σεβίλλη.
Μετάλλιο όμως πανηγύρισε η Ελλάδα και στον δεύτερο σημερινό τελικό που είχε συμμετοχή, στην τετράκωπο άνευ πηδαλιούχου. Οι Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Γιάννης Τσίλης και Διονύσης Αγγελόπουλος τερμάτισαν δεύτεροι σε χρόνο 05:51.020 και κατάκτησαν το ασημένιο, ενώ πρώτη ήταν η ομάδα της Βρετανίας (05:46.860) και τρίτη η Ιταλία (05:51.720).

Πηγή: naftemporiki.gr