UA-49499200-1

Τουρνουά Πο: Ηττήθηκε με 68-66 η Ελλάδα από την Κροατία

11.8.2014_Ηττήθηκε με 68-66 η Ελλάδα από την ΚροατίαΜε δύο ήττες και μία νίκη ολοκλήρωσε την παρουσία της στο τουρνουά του Πο η εθνική ομάδα των ανδρών, καθώς στο τελευταίο της φιλικό επι γαλλικού εδάφους ηττήθηκε από την Κροατία με 68-66.

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν σε δεύτερο συνεχόμενο ματς ο πρώτος σκόρερ της Ελλάδας (11π.), απέναντι στην ομάδα που η «γαλανόλευκη» θα συναντήσει και στον όμιλο του Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.

Οι Κροάτες ήταν πιο…ορεξάτοι στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν με 36-31, ενώ είχαν ξεφύγει και με 8 (25-17). Η εθνική ομάδα σοβάρεψε στο τρίτο 10λεπτο και κατάφερε με καλή άμυνα να καλύψει τη διαφορά και να κλείσει την περίοδο προηγούμενη με 50-47.

Όπως και χθες με τη Γαλλία, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρουσίασε το «νεκρό» διάστημα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Με σερί 12-0 οι Κροάτες μετέτρεψαν το 47-50 σε 59-50 και 7 λεπτά πριν το τέλος έδειχναν να είναι το «αφεντικό» του αγώνα.

Με μόλις 5 πόντους σε 5 λεπτά και 17 εις βάρος της η εθνική έδειχνε να τα έχει χαμένα. Με μικρό σερί 5-0 η «γαλανόλευκη» μείωσε σε 59-55, αλλά με ανάλογο σερί η Κροατία ξέφυγε και πάλι με 9 πόντους (64-55), διαφορά που προς στιγμή φάνηκε ότι δεν καλυπτόταν.

Με εξαιρετική άμυνα, όμως, και με σερί 9-0 στα τελευταία 2.5 λεπτά η Ελλάδα ισοφάρισε σε 64-64 περίπου 55” πριν το τέλος, αλλά δύο λανθασμένες επιλογές έδωσαν τη δυνατότητα στους Κροάτες να ξεφύγουν με 4 πόντους (68-64) χάρις στις εύστοχες βολές από τους Τόμιτς και Μπογκντάνοβιτς.

Ο Σλούκας μείωσε 66-68 με τον ίδιο τρόπο, η ελληνική ομάδα έκλεψε τη μπάλα στην επίθεση των αντιπάλων, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε ο Βασιλειάδης δε βρήκε το στόχο του.

Πηγή: naftemporiki.gr