UA-49499200-1

8ο Φεστιβάλ Ερασιτεχν. Θεάτρου Δ. Μονεμβασίας: Επιλέχθηκαν οι 13 παραστάσεις

Ολοκληρώθηκε από την αρμόδια επιτροπή, η επιλογή των 13 παραστάσεων που θα συμμετάσχουν στο διαγωνιστικό μέρος του 8ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Δήμου Μονεμβασίας.

Στο Φεστιβάλ, το οποίο θα διεξαχθεί το διάστημα από 13-21 Ιουλίου 2024, θα συμμετέχουν (κατά αλφαβητική σειρά) οι παρακάτω παραστάσεις:

  1. «Γράμμα στον Ορέστη», του Ιάκωβου Καμπανέλλη, από το Θεατρικό Εργαστήρι του Μουσικοφιλολογικού Συλλόγου «Ο Σκουφάς» (Άρτα)
  2. «Δυόμισι φόνοι & ένα μπουλντόγκ», των Μιχάλη Ρέππα και Θανάση Παπαθανασίου», από την ομάδα τέχνης «Βορείως» (Ιωάννινα)
  3. «Δωδέκατη νύχτα», του Ουίλλιαμ Σαίξπηρ, από τη θεατρική ομάδα του Εξωραϊστικού & Εκπολιτιστικού συλλόγου Οικιστών «Η Άνοιξη» (Αττική)
  4. «Η αυλή των θαυμάτων», του Ιάκωβου Καμπανέλλη, από τη Θεατρική Ομάδα Ενηλίκων Ωραιοκάστρου «Διάδραση» (Θεσσαλονίκη)
  5. «Η μητέρα του σκύλου», του Παύλου Μάτεσι, από την Καλλιτεχνική Σκηνή Ηπείρου «Σύνθεση» (Ιωάννινα)
  6. «Κλέφτης», του Γιάννη Σεντελέ, από την ομάδα τέχνης «Βορείως» (Ιωάννινα)
  7. «Ο Βαφτιστικός», του Θεόφραστου Σακελλαρίδη, από το Μεσσηνιακό Ερασιτεχνικό Θέατρο (Καλαμάτα)
  8. «Όσκαρ, γράμμα στο Θεό», του Ερίκ Εμανουέλ Σμιτ, από τη θεατρική ομάδα του Συλλόγου Φίλων Μουσικής Σητείας (Κρήτη)
  9. «Το μαύρο κουτί», του Γιώργου Ηλιόπουλου, από τη θεατρική ομάδα Αμαλιάδας «ερασιΤΕΧΝΕΣ» (Ηλεία)
  10. «Το σημάδι», της Άννας Μικροπούλου, από το Θεατρικό Εργαστήρι Γιαννιτσών (Πέλλα)
  11. «Φτυστός ο μακαρίτης», της Πένυς Φυλακτάκη, από τη θεατρική ομάδα «Υπόθεσις 19» (Άρτα)
  12. «Χάρολντ και Μωντ», του Κόλιν Χίγκινς, από το Θεατρικό Εργαστήρι Σπερχειάδας Μακρακώμης (Φθιώτιδα)
  13. «Do it like Bogart», του Γούντι Άλεν, από τη Θεατρική Ομάδα Ψυχικού (Αττική)

Ως αναπληρωματικές, σε περίπτωση κωλύματος μίας ή περισσοτέρων από τις προκριθείσες ομάδες, επιλέχθηκαν, με σειρά κατάταξης, οι παρακάτω παραστάσεις:

  1. «Η Ατζέντα», της Ιζαμπέλ Αγκιλέρ, από τη θεατρική ομάδα του πολιτιστικού συλλόγου Βάρης «Τριλογία» (Αττική)
  2. «Για όλα φταίει τ’ όνομα», των Ματιέ Ντελαπόρτ & Αλεξάντερ ντε λα Πατελιέρ, από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου & Τεχνών Βέροιας (Ημαθία)
  3. «Black Birthday», του Κώστα Σταύρου, από την Καλλιτεχνική Σκηνή Ηπείρου «Σύνθεση» (Ιωάννινα)
  4. «Η Κόμισσα της Φάμπρικας», των Κώστα Πρετεντέρη & Ασημάκη Γιαλαμά, από τη θεατρική ομάδα “Παντός Καιρού” του Εκπολιτιστικού & Επιμορφωτικού Συλλόγου Ανθούσας (Αττική)

Τα Μέλη της Επιτροπής (κατά αλφαβητική σειρά) ήταν οι:

-Ολυμπία Λαμπούση, εκπαιδευτικός, Καλλιτεχνική Διευθύντρια Π.Φ.Ε.Θ. Δήμου Μονεμβασίας, Υπεύθυνη Θεατρικού Εργαστηρίου Νέων Δ. Μονεμβασίας
-Πάρης Λεόντιος, ηθοποιός
-Γιάννης Μουτσατσός, πολιτικός μηχανικός, Υπεύθυνος θεατρικής ομάδας «Αιθεροβάμονες», μέλος Οργανωτικής Επιτροπής Π.Φ.Ε.Θ. Δήμου Μονεμβασίας
-Αιμιλία Παπαδάκου, ηθοποιός, σκηνοθέτης, εκπαιδευτικός
-Λουίζα Παυλάκη, ηθοποιός
-Ειρήνη Σκαμνάκη, ηθοποιός
-Γιώργος Χριστάκης, ηθοποιός

Check Also

Προσκύνημα στην Ιερά Μονή Γόλας

Για τον κόσμο τα μοναστήρια είναι ένα ιδιαίτερο κεφάλαιο της ζωής και της δράσης της …

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

G-EZ117CQG76