UA-49499200-1

Ολική ανατροπή στο Δ. στάδιο των Μολάων

ΜΟΛΑΙΚΟΣ  2   ΑΠΟΛΛΩΝ ΞΗΡΟΚΑΜΠΙΟΥ 1

1395500327367Δύσκολη επικράτηση του Μολαïκού που παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτες του έδειξαν  χαρακτήρα και κατάφεραν να γυρίσουν το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο μετά από συνεχή πίεση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι με οργανωμένη άμυνα δυσκόλεψαν τις προσπάθειες των επιθετικών του Μολαïκού και δημιούργησαν δυο κλασικές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Στην επανάληψη το Ξηροκάμπι άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς.

Ο Μολαïκός αναγκάστηκε να ανεβάσει στροφές παίζοντας πολύ επιθετικά και τελικά κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ στο τέλος του αγώνα με goal των Διαμαντάκη και Μάντη που είχαν περάσει ως αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο.

Μολαïκός: Κώνστας, Ζώταλης, Τραïφορος, Γεωργάς, Βουλτσίδης, Αναστασάκος, Βλάχος, Χατζησιμίωτης, Τζώρτζης, Κρητικός,Ρουμάνης   Αλλαγές  Διαμαντάκης, Μάντης, Αβδούλος

Ξηροκάμπι: Χατζηπετάκης, Διαμαντάκος, Κωστάκος, Βόχαλης, Οικονόμου, Φόρτσας, Βερυκοκίδης, Ατσάβες, Νικόλαρος, Ταμπάκης, Σούρτζης   Αλλαγές   Κονίδης

Ανάλυση λεπτό προς λεπτό

0′         Έναρξη

2′         Εκτέλεση φάουλ για τον Μολαïκό απο τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι κεφάλια του Ρουμάνη περνάει άουτ

11′      Σουτ από τα δεξιά κοντράρει στην άμυνα και καταλήγει πάλι σε πόδια των παικτών της φιλοξενούμενης ομάδας νέο σουτ περνά πάνω από τα δοκάρια του Κώνστα

{ Πολλά  φάουλ στο χώρο του κέντρου }

15′      Offside ο Κρητικός

18′      Σέντρα του Βλάχου από τα δεξιά καθαρίζει η άμυνα στη συνέχεια φάουλ έξω από την περιοχή διώχνει και πάλι η άμυνα η μπάλα καταλήγει στον Ρουμάνη που κάνει νέα σέντρα από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι σύγχυση στην άμυνα του Ξηροκαμπίου εκμεταλλεύεται ο Κρητικός που βρίσκεται μονός του στην μικρή περιοχή πιάνει  την κεφάλια και τελευταία στιγμή διώχνει ο Οικονόμου πάνω στη γραμμή ( Διαμαρτυρίες στον επόπτη, μεγάλη χαμένη ευκαιρία για  τους γηπεδούχους )

19′      Ωραίο 1-2 του Τζώρτζη με τον Χατζησιμίωτη με τον τελευταίο να πιάνει το σουτ έξω από την περιοχή που καταλήγει άουτ

{ Δυσκολεύει την ανάπτυξη του Μολαïκού η συμπαγής άμυνα του Ξηροκαμπίου }

20′      Ο Διαμαντάκος δέχεται ένα δυνατό αλλά καθαρό μαρκάρισμα από τον Αναστασάκο και δείχνει να πονάει αλλά τελικά σηκώνεται

22′      Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τα 35 μετρά για τους φιλοξενούμενους με τον Οικονόμου τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι ( δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους να ανοίξουν το σκορ )

25′      Νέα εκτέλεση φάουλ από την δεξιά μεριά της περιοχής άσχημη εκτέλεση απευθείας άουτ

{ Αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις από τους παίκτες του Μολαïκού στο χώρο του κέντρου }

26′      Ωραία σέντρα από τα αριστερά για τον Μολαïκού θεαματική ενεργεία του Βλάχου στο ύψος του πέναλτι που πιάνει το ψαλιδάκι αλλά περνάει άουτ

27′      Νέο σουτ του Τζώρτζη καταλήγει άουτ

30′      Έξυπνη κάθετη πάσα στον άξονα προλαβαίνει ο τερματοφύλακας του Μολαïκού και διώχνει μακριά ( επικίνδυνη φάση για τον Μολαïκό )

34′      Άστοχο τάκλιν του Τραïφόρου. Απευθείας εκτέλεση χάνει την μπάλα μέσα από τα χεριά του ο Κώνστας σουτ του Σούρτζη περνά άουτ ( ο επιθετικός του Ξηροκαμπίου σπαταλά την ευκαιρία και δεν εκμεταλλεύεται το λάθος του Κώνστα )

36′      Βαθειά μπαλιά στην αριστερή πτέρυγα βγαίνει έγκαιρα ο Κώνστας και παραχωρεί πλάγιο

38′      Φάουλ για το Ξηροκάμπι στο ημικύκλιο του κέντρου απευθείας εκτέλεση ασταθή απόκρουση του Κώνστα Νικόλαρος τεραστία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ σωτηρία ο Βουλτσίδης διώχνει πάνω στη γραμμή σε corner

42′      Φάουλ για του γηπεδούχους 2 μετρά έξω από την περιοχή εκτελεί ο Ζώταλης στο δεύτερο Τζώρτζης πιάνει το γυριστό μπλοκάρει η άμυνα ( πολύ ωραία ενεργεία από το 10αρι του Μολαïκού )

44′      Επικίνδυνη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας προλαβαίνει ο Κώνστας και αποσιωπά τον κίνδυνο

45′      Λήξη πρώτου ημιχρόνου

45′      Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

{ Μολαïκός ξεκινά επιθετικά }

47′      GOAL! Γέμισμα από τα δεξιά η μπάλα αναπήδα τον τερματοφύλακα του Μολαïκού μετά από την άστοχη έξοδο Κονίδης βρίσκεται μονός σε θέση που δεν γίνετε να  αστοχήσει και κάνει το 0-1 παγώνοντας  το Δ. στάδιο των Μολάων

48′      Ωραία εκτέλεση φάουλ από τα 35 μετρά με τον Τραιφόρο περνά λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι

52′      Νέα εκτέλεση φάουλ για τους γηπεδούχους στο δεύτερο δοκάρι Κρήτικος πιάνει την κεφαλιά που σκάει μπροστά στην εστία και καταλήγει άουτ

{ Αυξάνει την πίεση ο Μολαïκός }

56′      Ευκαιρία αντεπίθεσης για τους φιλοξενούμενους ανακόπτεται με σκληρό φάουλ από τον Γεωργά

Άσχημο μαρκάρισμα του Βερικοκίδη απευθείας κόκκινη εκνευρισμός στην εξέδρα

{ Ξηροκάμπι τακτική παράταξη 4-4-1}

58′      Κλέβει ο Ζώταλης ελίσσεται πιάνει το σουτ μπλοκάρει και διώχνει η άμυνα

{ Μολαïκός προσπαθεί από τα πλάγια με σέντρες }

59′      Corner για τον Μολαïκό στο πρώτο διώχνει η άμυνα

63′      Νέο Corner για τον Μολαïκό στο δεύτερο περνά άουτ

64′      Φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων στο κέντρο ευκαιρία για ανάσες μετά από ασφυκτική πίεση

{ Οι φιλοξενούμενοι έχουν κλειστεί πίσω }

72′      Γεωργάς γεμίζει η μπάλα κατευθύνεται προς στο αριστερό παραθυράκι Χατζηπετάκος διώχνει σε  Corner ο Γεωργάς δεν το ήθελε

76′      Βουλτσίδης πολύ ωραία κάθετη πάσα στην κάρδια της περιοχής Κρητικός σουτάρει άουτ άσχημο τελείωμα από τον επιθετικό του Μολαïκού

79′      Τζώρτζης ζητάει πέναλτι ο διαιτητής δεν συμφωνεί και δείχνει παίζεται

{ Ταμπάκης και Οικονόμου ανίκητοι στον αέρα }

84′      GOAL! Συρτή διαγώνια πάσα από το ύψος της μεγάλης περιοχής διασχίζει όλη την  άμυνα Μάντης σπρώχνει την  μπάλα στα δίκτυα και ισοφαρίζει το σκορ

{ αυξάνει πίεση ο Μολαïκός για δεύτερο goal θα αντέξει το Ξηροκάμπι; }

87′      Μάντης κόβει από αριστερά το σουτ μπλοκάρει η άμυνα νέα σέντρα από τον Διαμαντάκη διώχνουν ξανά οι αμυντικοί

88′      Ταμπάκης παίζει βόλεϊ μέσα στην περιοχή καθαρό πέναλτι σφυρίζει ο διαιτητής

90′      GOAL! Εκτελεί ο Διαμαντάκης στην γωνία και κάνει το 2-1 ολική ανατροπή

91′      Διαμαρτυρίες από τον πάγκο των φιλοξενούμενων και ένταση στην κερκίδα