UA-49499200-1

Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε η Σπάρτη στον αγώνα με το Κάστρο Μονεμβασίας

Α.Ε ΣΠΑΡΤΗΣ  3   ΚΑΣΤΡΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ 0

1395589347974Παρά την φιλότιμη προσπάθεια των παικτών του Κάστρου η Σπάρτη κατάφερε να επιβληθεί εύκολα μέσα στο γήπεδο της παίζοντας δημιουργικό ποδόσφαιρο. Το Κάστρο έχει πολλά καλά στοιχειά και με την βοήθεια της στήριξης του κόσμου θα πρέπει να κερδίσει το επόμενο παιχνίδι για να σιγουρέψει την παραμονή του στην κατηγορία και στην συνέχεια να αρχίσει να οργανώνει το πλάνο της ομάδας για την επομένη σεζόν.

Μετά το τέλος του αγώνα η Φωνή της Μονεμβασίας απέσπασε την παρακάτω δήλωση από τον προπονητή της ΑΕ Σπάρτης Γιώργο Ρασιά

Ερώτηση:  Πιστεύεται ότι η ομάδα σας είναι έτοιμη για τα μπαράζ;

“Η ομάδα είναι σε πολύ καλή κατάσταση και στα εναπομένοντα παιχνίδια θέλουμε να διατηρήσουμε την φόρμα μας. Η διακοπή του πρωταθλήματος μας δίνει την ευκαιρία να κάνουμε κάποια φιλικά έτσι ώστε να κρατήσουμε την κατάσταση που έχει αυτή  τη στιγμή η ομάδα μας και επίσης θα κάνουμε το απαραίτητο scouting στις υπόλοιπες ομάδες που διεκδικούν την άνοδο για να αποσπάσουμε πληροφορίες που θα μας βοηθήσουν να καταστρώσουμε τα σχεδία μας”

Η Φωνή της Μονεμβασίας εύχεται καλή συνέχεια στον προπονητή και στην ομάδα της Σπάρτης

ΑΕ ΣΠΑΡΤΗΣ:Χρανιώτης, Πετρόπουλος, Πρασσάς, Μοσχογιάννης, Μπακάρας, Σπηλιόπουλος, Τσούκλης,
Γκέρτσος, Αράπογλου, Αδαμόπουλος   Αλλαγές Χαλίλι, Σπιροπάλι, Τσουβάλης

ΚΑΣΤΡΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ: Λάσπας, Μπουμπάλης, Τραιφόρος Άρης, Λιαράκος, Καραγιάννης,
Χαραμής, Μάρκος, Ελμαζάι, Τραιφόρος, Χούτρης   Αλλαγές Κάτσης

Ανάλυση λεπτό προς λεπτό

0′         Έναρξη

11′      Ωραία χαμηλή πάσα του Αράπογλου άπο τα δεξιά βρίσκει τον Τσούκλη στην μικρή περιοχή αφύλακτο πλασάρει πάνω στον τερματοφύλακα

{ ΑΕ passing game | Kάστρο αμυντικός προσανατολισμός }

12′      GOAL της Σπάρτης ακυρώνεται Γκέρτσος offside

13′      Σέντρα σουτ του Αράπογλου από δεξιά λίγο αουτ

15′      GOAL! Τσούκλης ωραία χαμηλά στον Γκέρτσο που σπάει αριστερά στον Αράπογλου αυτός περνάει την μπάλα στο δεύτερο και βρίσκει ξανά αφύλακτο τον Τσούκλη που σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα και κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους

{ ΑΕ ελέγχει το παιχνίδι }

17′      Ωραία ανάπτυξη της Σπάρτης με χαμηλές κοντινές πάσες, Αράπογλου σουτάρει έξω από την περιοχή στην γωνία πέφτει ο Λάσπας και μπλοκάρει σταθερά

{ Κάστρο αδυνατεί να κρατήσει την μπάλα μεγάλη δυσκολία στην ανάπτυξη }

20′      Σπηλιόπουλος βρίσκει τον Γκέρτσο στην μικρή περιοχή, πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, πλασάρει πάνω στον Λάσπα

21′      Σουτ του Τσούκλη έξω από την περιοχή φοβερή εκτίναξη του Λάσπα διώχνει την  μπάλα σε corner και κρατάει το 1-0

23′      Ευκαιρία για το Κάστρο που κλέβει την μπάλα στο κέντρο και βγαίνει στην αντεπίθεση, Ελμαζάι σουτάρει από μακριά μπλοκάρει σταθερά ο Χρανιώτης

24′      Αδαμόπουλος γεμίζει και βρίσκει τον Πετρόπουλο στην δεξιά πτέρυγα που κάνει ωραία την χαμηλή σέντρα στη μικρή περιοχή αλλά εκεί δεν βρίσκεται κάνεις να επωφεληθεί τη φάση

25′      Φάουλ για το Κάστρο λίγο έξω από την περιοχή εκτελεί ο Τραιφορος πάνω στο τείχος νέο σουτ του Τρέσου άουτ

28′      Στο έδαφος ο Ελμαζάι δέχεται τις πρώτες βοήθειες διακοπή στο παιχνίδι

31′      Νέα διακοπή μετά από άτσαλο μαρκάρισμα του Χαραμή πάνω στον Αράπογλου

32′      Αντεπίθεση για το Κάστρο η άμυνα της Σπάρτης παραχωρεί το φάουλ έξω από την περιοχή εκτελεί ο Τρέσος πολύ ψηλά άουτ

35′      Corner για το Κάστρο εκτελεί ο Χαραμής διώχνει ο Μπακαράς η μπάλα καταλήγει στον Καραγιάννη που βρίσκει τον Χαραμή στη δεξιά πτέρυγα σε θέση offside γρήγορη εκτέλεση με βαθειά μπαλιά Αράπογλου ντριπλάρει και τον Λάσπα αλλά βρίσκεται σε πολύ πλάγια θέση και αναγκάζεται να κάνει μια σέντρα που καθαρίζει η άμυνα του Κάστρου εύκολα

37′      Φάση διαρκείας στην περιοχή του Κάστρου ο Γκέρτσος εξέπαφης πιάνει το σουτ φοβερά αντανακλαστικά από τον Λάσπα αποκρούει ενστικτωδώς το rebound ο Αράπογλου νέο σουτ και νέα φοβερή απόκρουση του Λάσπα που κρατάει το Κάστρο ζωντανό (πολύ καλή εμφάνιση του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων)

38′      GOAL! Δυνατό σουτ του Αδαμόπουλου έξω από την περιοχή στην αριστερή γωνία του Λάσπα ανήμπορος να αντιδράσει αυτή την φορά ο πορτιέρο του Κάστρου 2-0

42′      Αράπογλου ντριπλάρει όλη την άμυνα και βρίσκει τον Τσούκλη μόνο στα δεξιά  σουτάρει και αστοχεί από πλεονεκτική θέση (πολύ καλή τεχνική από το 10αρι της Σπάρτης)

45′      Corner για την Σπάρτη στο πρώτο δοκάρι βγαίνει με γροθιές και διώχνει ο Λάσπας λήξη του πρώτου ημιχρόνου

45′      Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

46′      Ελμαζάι δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή λίγο πάνω από τα δοκάρια του Χρανιώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία για το Κάστρο να μειώσει με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου Ελμαζάι δείχνει να τα βάζει με τον εαυτό του

47′      Πλαγιοκοπεί η Σπάρτη χαμηλή σέντρα από δεξιά στο πρώτο φάουλ του Γκέρτσου πάνω στον Λάσπα διαμαρτυρίες από την εξέδρα

49′       GOAL! Βαθειά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Κάστρου βρίσκει τον Αράπογλου  έξω από την μικρή περιοχή άψογη πάσα στο δεύτερο στον Σπιροπαλι που δεν μπορεί να αστοχήσει και κάνει το 3-0

53′      Πολύ ωραία σέντρα του Τσούκλη από αριστερά Χαλιλι με τη μια το σουτ άουτ

Νέα σέντρα του Χαλιλι που είναι πολύ κινητικός πηδά ψηλότερα από όλους ο Γκέρτσος πιάνει την κεφάλια η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ

55′      Μπαλιά τρύπα του Χοτζάι στο Χαλιλι αριστερά κόβει στον Γκέρτσο σουτ αποκρούει ο Λάσπας ωραίος συνδυασμός από τους παίκτες της Σπάρτης

59′      Πετρόπουλος  δυνατό σουτ έξω από την περιοχή δοκάρι

{ Ολική κυριαρχία της Σπάρτης σε όλο το γήπεδο επικεντρώνει το παιχνίδι της στη δεξιά πτέρυγα του Κάστρου που δείχνει να χωλαίνει }

64′      Χοτζάι φιλόδοξη προσπάθεια να κρεμάσει τον Λάσπα από το ημικύκλιο του κέντρου περνά ψηλά άουτ

69′      Φάουλ για την Σπάρτη πάνω στη γραμμή της μεγάλης περιοχής ωραία εκτέλεση από τον Χαλιλι ο Λάσπας σε corner πολύ καλή απόκρουση

{ πέφτει ο ρυθμός του αγώνα }

78′      Μακρινό σουτ του Σπιροπαλι άουτ

80′      Ώραια σέντρα του Γκέρτσου στο δεύτερο Πετρόπουλος σκοράρει  αλλά το GOAL ακυρώνετε offside

82′      Αράπογλου από αριστερά στο ύψος της μεγάλης περιοχής πλασάρει αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατίρι και σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι

84′      Σέντρα από τα αριστερά Γκέρτσος στρώνει στον Χαλιλι με το στήθος σουτ ψηλά άουτ μια ακόμα ωραία προσπάθεια

{ Ελμαζάι έχει τραβηχτεί στα αριστερά και προσπαθεί με σέντρες στο δεύτερο να βρει κάποιον συμπαίκτη
του χωρίς αποτέλεσμα }

85′      Γκέρτσος απο πλάγια θέση πιάνει ένα ακόμα σουτ εντελώς άστοχο

90′      Λήξη του παιχνιδιού