UA-49499200-1

Μαραθώνιος Αθήνας: Πρωτιά Μερούση για τρίτη συνεχή χρονιά

8.11.2015_Μαραθώνιος Αθήνας

Για τρίτη συνεχή χρονιά ο Χριστόφορος Μερούσης, με επίδοση 2:21.22, αναδείχθηκε νικητής στον Μαραθώνιο Ανδρών, που ολοκληρώθηκε με τη συμμετοχή πλέον των 43.000 δρομέων στην κλασσική διαδρομή Μαραθώνας-Αθήνα, απόστασης 42.195 μέτρων.

Στην δεύτερη θέση, με το ένατο μετάλλιό του στην διοργάνωση, τερμάτισε ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος (2:27.03) και στην τρίτη ο Δημοσθένης Ευαγγελίδης (2:27.28).

Τέταρτος έφθασε στο Παναθηναϊκό στάδιο, ο Γιώργος Καραβίδας, που τερμάτισε σε 2:30.41, 5ος ο Νίκος Καλομοίρης (2:31.39) κι έκτος ο Κυριάκος Συμιριώτης (2:32.10).

Στην κατηγορία των Γυναικών πρώτευσε η Μινόρι Χαγιακούρι από την Ιαπωνία με 2:52.42, ενώ ακολούθησαν οι Ουρανία ΡεμπούληΜάγδα Γαζέα και Κωνσταντίνα Στεφανοπούλου.

Πηγή: naftemporiki.gr