UA-49499200-1

Ευρωπαϊκό Κλειστού Στίβου: Ασημένια μετάλλια από Στεφανίδη και Μάστορα

8.3.2015_Ασημένια μετάλλια από Στεφανίδη και Μάστορα

Δύο ασημένια μετάλλια στην Ελλάδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Πράγας χάρισαν οι Κατερίνα Στεφανίδη στο επί κοντώ και ο Αντώνης Μάστορας στο ύψος.

Επιβεβαίωσε την εξαιρετική της κατάσταση η Κατερίνα Στεφανίδη και με άλμα στα 4.75μ κατάκτησε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του άλματος επί κοντώ του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου της Πράγας.

Η 25χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία ήταν και πάλι 2η το 2014 στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ζυρίχης (ανοιχτού στίβου) προσπάθησε για το χρυσό μετάλλιο, αλλά και οι τρεις προσπάθειες που επιχείρησε στα 4.85μ ήταν αποτυχημένες.

Ξεκίνησε στα 4.40μ, πέρασε με την 2η τα 4.60μ, με την πρώτη τα 4.70μ. και με την 2η τα 4.75μ.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου που είχε την καλύτερη εφετινή επίδοση στην Ευρώπη με 4.80μ πριν την έναρξη του τελικού έμεινε στα 4.50μ και κατετάγη 5η.

Το χρυσό μετάλλιο πήρε η Ρωσίδα, Αντζέλικα Σιντόροβα με 4.80μ, ενώ το χάλκινο η Αντζέλικα Μπένγκστον από τη Σουηδία με 4.70μ.

Με καλύτερο άλμα στα 2.31μ, όσο πήδηξαν και οι άλλοι δύο αθλητές που ανέβηκαν στο βάθρο,  ο Αντώνης Μάστορας πανηγύρισε το ασημένιο μετάλλιο στον τελικό του ύψους ανδρών. Ο Έλληνας πρωταθλητής με την επίδοση αυτή έκανε νέο ατομικό ρεκόρ. Οι προσπάθειες του Μάστορα ήταν 2.19μ. (δεύτερη προσπάθεια), 2.24μ., 2.28μ. (τρίτη προσπάθεια), 2.31μ. (δεύτερη προσπάθεια), ενώ είχε τρεις αποτυχημένες στα 2.33μ.

Το χρυσό μετάλλιο κατάκτησε ο Ρώσος, Ντανιγίλ Τσιπλάκοφ με 2.31μ, ενώ την ίδια επίδοση είχε και ο Σιλβάνο Τσέζανι από την Ιταλία, που μοιράστηκε το ασημένιο μετάλλιο με το Μάστορα.

Πηγή: naftemporiki.gr