UA-49499200-1

Νίκη παραμονής στην κατηγορία πέτυχε το Κάστρο

ΚΑΣΤΡΟ ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑΣ  2   ΑΜΙΛΛΑ ΑΓ. ΙΩΑΝΝΗ 0

1396184555037Η δύναμη και αποφασιστικότητα των παικτών του Κάστρου ήταν επαρκής για την επίτευξη της νίκης απέναντι στην ομάδα του Αγ. Ιωάννη.Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ήθελαν περισσότερο τη νίκη και κατάφεραν να πετύχουν δύο goal στο πρώτο ημίχρονο να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας και να αποβάλουν το ανγχός από  τα πόδια τους.Οι φιλοξενούμενοι παρότι διαθέτουν ένα αξιόλογο σύνολο δεν στάθηκαν ικανοί να απειλήσουν το Κάστρο καθ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο που είχαν και την αριθμητική υπέροχη.

Συνέντευξη από τον προπονητή του Κάστρου Γιώργο Μπαρμπαρούση

Ερώτηση: Πόσο σημαντική ήταν αυτή η νίκη για την ομάδα σας;

Σήμερα καταφέραμε να πάρουμε μια νίκη που μας εξασφαλίζει την παραμονή στην κατηγορία. Ήταν πολύ σημαντικό παιχνίδι για εμάς ,  και θέλαμε τους 3 βαθμούς για να αποφύγουμε τις περιπέτειες. Την επόμενη αγωνιστική παίζουμε μέσα στο Γύθειο ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και την τελευταία με τον Απόλλωνα. Με αρνητικό αποτέλεσμα σήμερα, θα βρισκόμασταν σε πολύ δύσκολη θέση και ίσως θα χρειαζόταν να παίξουμε μπαράζ.

Ερώτηση: Πόσο ευχαριστημένος είστε από την απόδοση της ομάδας;

Ξεκινήσαμε δυνατά και θέλαμε το γρήγορο γκόλ, υπήρχε νευρικότητα στις ενέργειες των παικτών μου και δεν καταφέραμε να παίξουμε όπως ακριβώς θέλαμε. Μετά από συνεχή πίεση πετύχαμε 2 γκόλ με πέναλτι και δημιουργήσαμε διαφορά ασφαλείας.

Στο τέλος του ημιχρόνου η ομάδα έμεινε με 10 παίκτες, στην επανάληψη ο Αγ. Ιωάννης ανέβηκε, αλλά δεν κατόρθωσε να μας απειλήσει ιδιαίτερα. Εμείς παίξαμε πιο ελευθέρα εκμεταλλευτήκαμε τα κενά στην άμυνα και δημιουργήσαμε 2-3 καλές ευκαιρίες.

Σίγουρα οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν την καλύτερη ψυχολογία μετά από την ήττα στην έδρα τους την προηγούμενη αγωνιστική αλλά και η απόδοση των παικτών μου στο δεύτερο ημίχρονο δεν τους άφησε  περιθώρια  να πάρουν κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Ερώτηση: Για το μέλλον της ομάδας;

Η ομάδα διαθέτει ένα καλό σύνολο, γνωρίζω πολύ καλά τους παίκτες που έχουν ικανότητες αλλά σίγουρα χρειάζεται δουλεία, οργάνωση και κάποιες προσθήκες σε νευραλγικά σημεία για να μπορούμε να είμαστε πιο αισιόδοξοι την επομένη σεζόν.

Κάστρο Μονεμβασίας: Λάσπας, Τραιφόρος Ν, Τραιφόρος Α, Τρέσσος, Χριστοφοράκης, Μάρκος, Χαραμής, Μπούμπαλης, Ελμαζάι, Τραιφόρος Άρης, Χούτρης    Αλλαγές  Μπάρδης, Καραγιάννης, Λιαράκος

Αγ. Ιωάννης: Μπότας, Μάντης, Νικόλαρος, Κούσουλας, Διανούκλας, Αλέκοφ, Μιχαλάκος, Πετρούλιας, Φλώρος, Στυλιανάκος, Κοντογιάννης  Αλλαγές   Αιβαλιοτης, Ρασσιάς

Ανάλυση λεπτό προς λεπτό

0′         Έναρξη

5′         Goal! Φάουλ για το Κάστρο από τα δεξιά εκτελεί ο Ελμαζäι η μπάλα βρίσκει σε χέρι των αμυντικών Πέναλτι! Εκτελεί δυνατά ο Τραïφόρος 1-0 για το Κάστρο

{ Το παιχνίδι παίζεται στο μισό γήπεδο }

7′         Τραïφόρος πολύ ωραία βρίσκει τον Μπούμπαλη στα δεξιά της μεγάλης περιοχής που σουτάρει άουτ

{ Κόντρα αέρας δημιουργεί πρόβλημα στα ελευθέρα κτυπήματα των φιλοξενούμενων, εκμεταλλεύονται στο έπακρο οι γηπεδούχοι ασκώντας πίεση ψηλά }

10′      Αντεπίθεση των παικτών του Αγ. Ιωάννη από τα δεξιά Τραïφόρος Α. επεμβαίνει έγκαιρα και κόβει τον Μιχαλάκο

13′      Βαθειά μπαλιά του Τρέσσου στη δεξιά πτέρυγα βρίσκει τον Ελμαζäι που κάνει την σέντρα η μπάλα κοντράρει στα πόδια του αρ. οπισθοφύλακα και καταλήγει corner. Εκτελεί ο Μάρκος στο δεύτερο δοκάρι αφύλακτος ο Τρέσσσος πιάνει την κεφάλια διώχνει η άμυνα σε νέο corner. Εκτελεί ο Τραïφόρος φαλτσαριστά και πάει για απευθείας goal η μπάλα περνά λίγο άουτ ( Φιλόδοξη ενεργεία από τον παίκτη του Κάστρου)

15′      Ελεύθερο του Μπότα Τραïφόρος από το ημικύκλιο του κέντρου δοκιμάζει να κρεμάσει τον τερματοφύλακα πολύ ψηλά άουτ (Νέα άστοχη πολύ φιλόδοξη ενεργεία του Τραïφόρου)

{ Τραïφόρος Ν. βρίσκει ωραία με σίγουρες κοντινές χαμηλές πάσες στα πόδια τους συμπαίκτες του και δημιουργεί ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή }

19′      Βαθειά μπαλιά του Αλέκοφ στην πλάτη της άμυνας του Κάστρου βρίσκει τον Στυλιανάκο σε επικίνδυνη θέση Τραïφόρος Ν. κλέβει το πορτοφόλι του επιθετικού των φιλοξενούμενων και καθαρίζει την φάση

20′      Κίτρινη στον Τρέσσο μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Μιχαλάκο. Απευθείας εκτέλεση του Αλέκοφ περνά άουτ

21′      Λάθος της άμυνας Χαραμής κλέβει και πιάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα περνά λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι

28′      Βαθειά μπαλιά του αρ. μπακ στο ύψος του πέναλτι  πηδάει ο Χούτρης με δυο αμυντικούς και κάνει επιθετικό φάουλ

29′      Έξυπνη μπαλιά τρύπα στον άξονα του Πετρούλια  προλαβαίνει ο Τραïφόρος τον Φλώρο και  παραχωρεί το φάουλ σε καλό σημείο για τους φιλοξενούμενους. Λάσπας στήνει το τείχος και δίνει οδηγίες στην άμυνα. Εκτελεί ο Πετρούλιας με χαμηλή πασα στα δεξιά του στρώνοντας για τον Στυλιανάκο  σουτ εντελώς άστοχο περνά πλάγιο ( ωραία κομπίνα από τους φιλοξενούμενους άσχημο το τελείωμα της φάσης από τον επιθετικό του Αγ. Ιωάννη )

30′      Χριστοφοράκης πίσω από το κέντρο βγάζει στον Ελμαζäι έξω αριστερά σέντρα του τελευταίου στο δεύτερο δοκάρι Μπουμπάλης με την μια το σουτ αστοχεί (πολύ ωραία φάση για το Κάστρο)

31′      Χούτρης μακρινό σουτ άουτ

{ Μεγάλη δυσκολία των φιλοξενούμενων να βγάλουν την μπάλα από την  περιοχή τους, συνεχής πίεση των γηπεδούχων ψηλά που επιδιώκουν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα }

33′      Goal! Τραïφόρος Α. βρίσκει πολύ ωραία τον Χούτρη που τσίμπα την μπάλα  ντριπλάρει όλη την άμυνα και βρίσκεται σε θέση βολής ανατρέπεται από τους αμυντικούς μέσα στην περιοχή Πέναλτι! Τραïφόρος Α. εκτελεί δυνατά στο κέντρο της εστίας 2-0

{ Καλή αμυντική λειτουργιά των γηπεδούχων που βγαίνουν  πρώτοι στην μπάλα }

36′      Διεκδίκηση της μπάλας στο κέντρο μεταξύ του Χούτρη και του Κούσουλα συγκρούονται και πέφτουν στο έδαφος στη συνεχεία δέχονται τις πρώτες βοήθειες

40′      Μοναδική χαμένη ευκαιρία του Ελμαζäι για το 3-0 μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Χούτρη που τον βγάζει τετ-α-τετ με τον Μπότα που βγαίνει έγκαιρα πέφτει στα πόδια του και μπλοκάρει την μπάλα

{ Πολύ κινητικό το 10αρι του Κάστρου κυριαρχεί στο χώρο του κέντρου και ασκεί συνεχώς πίεση στους αμυντικούς του Αγ. Ιωάννη }

43′      Φάουλ για τους φιλοξενούμενους από τα αριστερά εκτελεί ο Πετρούλιας πάνω στο τείχος Ελμαζäι βγαίνει στην κόντρα δυνατό τζαρτζάρισμα του Μάντη σπαράζει ο Ελμαζäι στο έδαφος διακοπή στον αγώνα

{  Χαραμής προσπαθεί με περίτεχνες ενέργειες δείγμα υψηλής τεχνικής  να βγάλει τους συμπαίκτες του μπροστά αναποτελεσματικά – Τρέσσος κυριαρχεί στα μετόπισθεν ανακόπτοντας όλες τις επιθετικές προσπάθειες }

44′      Επιπόλαια ενεργεία του Τρέσσου που κλοτσά την μπάλα μετά από σφύριγμα φάουλ του διαιτητή και δέχεται την δεύτερη κίτρινη αφήνοντας την ομάδα του με 10

45′      Δυνατό μακρινό σουτ του Ελμαζäι προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Μπότα που μπλοκάρει σταθερά

46′      Ωραία σέντρα του Τραïφόρου Ν. από αριστερά Χούτρης δεν βρίσκει την μπάλα Μπούμπαλης πιάνει απευθείας το σουτ άουτ ( πολύ καλή ευκαιρία πάνω στη λήξη το 1ου ημιχρόνου) λήξη του πρώτου ημιχρόνου

45′      Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

{ Οι φιλοξενούμενοι βγαίνουν να πιέσουν }

47′      Χαραμής βγάζει τον Ελμαζάι στα αριστερά που κάνει την σέντρα διώχνει η άμυνα μακρινό σουτ του Χούτρη άουτ

50′      Πετρούλιας από πλάγια θέση πλασάρει τον Λάσπα που αποκρούει σε κόρνερ. Εκτελεί ο Πετρούλιας στο δεύτερο δοκάρι νέο κόρνερ νέα εκτέλεση από τον Πετρούλια η μπάλα παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Λάσπα που αποκρούει ενστικτωδώς

{ Κάστρο παίζει offside trap }

57′      Μπούμπαλης γεμίζει Ελμαζάι στρώνει ωραία με το κεφάλι για τον Χούτρη που παίζει ωραία το ένα-δυο με τον Μπούμπαλη και σουτάρει η μπάλα περνά λίγο άουτ ( πολύ ωραίος συνδυασμός, χάθηκε η μπάλα )

58′      Γιαννούκλας καβαλά τον Μπουμπαλη μέσα στην περιοχή διαμαρτυρίες για πέναλτι, παίζετε δείχνει ο διαιτητής

59′      Κάθετη του Στυλιανάκου τρυπά την άμυνα, πολύ δυνατή για τον Πετρούλια που δεν προλαβαίνει

60′      Ελμαζάι βγάζει ωραία στον Χούτρη, Μπότας βγαίνει και προλαβαίνει τον επιθετικό του Κάστρου

63′      Φάουλ για τους φιλοξενούμενους από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι Στυλιανάκος αφύλακτος πιάνει την κεφαλιά άουτ

64′      Μακρινό σουτ  του Τραιφόρου πολύ ψηλά άουτ

69′      Ελμαζάι από αριστερά βγάζει ωραία κάθετη παράλληλη σέντρα για τον Μπούμπαλη τελευταία στιγμή κόβει η άμυνα

{ πολλά χιλιόμετρα από τον Τραιφόρο Α. που κυριαρχεί στο κέντρο }

74′      Μακρινό αδύνατο σουτ του Αλέκοφ πάνω στον Λάσπα

76′      Τραιφόρος κάθετα για τον Ελμαζάι αυτός με την μια στον Μπαρδή που έχει ανέβει, η μπάλα κοντράρει σε κόρνερ. Ωραία εκτέλεση του Ελμαζάι στο πρώτο δοκάρι βγαίνει ο Μπότας και μπλοκάρει. Ελμαζάι διαμαρτύρεται στο διαιτητή πως η μπάλα είχε περάσει την γραμμή

{ Καλή αμυντική λειτουργιά των γηπεδούχων }

82′      Γέμισμα του Γιαννούκλα κεφαλιά του Φλώρου στα χεριά του Λάσπα

84′      Στυλιαννάκος τρέχει με την μπάλα στον άξονα και πιάνει το σουτ  εύκολα και πάλι ο Λάσπας. Δυνατή εκτέλεση φάουλ του Στυλιαννάκου ψηλά άουτ

85′      Ωραία οι φιλοξενούμενοι προσπαθούν να φέρουν την μπάλα μέσα στην περιοχή βγαίνει έγκαιρα ο Λάσπας και μπλοκάρει. Σέντρα του Μάντη από τα δεξιά καταλήγει για ακόμα μια φορά στα χέρια του τερματοφύλακα του Κάστρου

88′      Κούσουλας γεμίζει, Φλώρος για τον Στυλιαννάκο, πλασάρει πάνω στον Λάσπα. Λιαράκος πιέζει και κερδίζει το πλάγιο,  Ελμαζάι δυνατά για τον Χούτρη μέσα στην περιοχή διώχνει η άμυνα

90′      Φάουλ από τα αριστερά εκτελεί ο Αιβαλιώτης απευθείας άουτ