![25.3.2014_Μονεμβασία_3](https://www.monemvasianews.gr/wp-content/uploads/2014/03/25.3.2014_Μονεμβασία_3.jpg)
Με ιδιαίτερη λαμπρότητα γιορτάστηκε και φέτος ο εορτασμός της 25ης Μαρτίου 1821 στο Δήμο Μονεμβασίας.
![25.3.2014_Μονεμβασία_1](https://www.monemvasianews.gr/wp-content/uploads/2014/03/25.3.2014_Μονεμβασία_1.jpg)
Στην ιστορική Μονεμβασία έδρα της Δημοτικής Ενότητας Μονεμβασίας εψάλλη δοξολογία στο Μητροπολιτκό Ναό του Ελκομένου Χριστού και ακολούθησε η εκφώνηση του πανηγυρικού της ημέρας από τον κ. Μυλωνάκο Ευάγγελο, εκπαιδευτικό του Γυμνασίου Μονεμβασίας.
![25.3.2014_Μονεμβασία_2](https://www.monemvasianews.gr/wp-content/uploads/2014/03/25.3.2014_Μονεμβασία_2.jpg)
Στη συνέχεια στη πλατεία του Ελκομένου Χριστού εψάλλη επιμνημόσυνη δέηση και έγινε κατάθεση στεφάνων. Ακολούθησε παρέλαση μαθητών του Δημοτικού Σχολείου, του Γυμνασίου και του Λυκείου, ενώ οι εκδηλώσεις έκλεισαν με παρουσίαση παραδοσιακών χορών από το χορευτικό τμήμα του Πολιτιστικού συλλόγου «Οι Ρίζες».
![25.3.2014_Μολάοι_3](https://www.monemvasianews.gr/wp-content/uploads/2014/03/25.3.2014_Μολάοι_3.jpg)
Στους Μολάους έδρα της Δημοτικής Ενότητας Μολάων εψάλλη δοξολογία στο Καθεδρικό Ναό «Γεννήσεως του Χριστού» και εν συνεχεία έγινε επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο Πεσόντων στο προαύλιο του Καθεδρικού Ναού, ενώ το πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο εκπαιδευτικός του Γυμνασίου Μολάων κ. Κότσαλης Νεκτάριος.
![25.3.2014_Μολάοι_2](https://www.monemvasianews.gr/wp-content/uploads/2014/03/25.3.2014_Μολάοι_2.jpg)
![25.3.2014_Μολάοι_1](https://www.monemvasianews.gr/wp-content/uploads/2014/03/25.3.2014_Μολάοι_1.jpg)
Ακολούθησε παρέλαση της Φιλαρμονικής, μαθητών του Δημοτικού Σχολείου, Γυμνασίου, ΕΠΑ.Λ., Ενιαίου Λυκείου, τμήματος του Προοδευτικού Συλλόγου και τμήματος του Μουσικοχορευτικού Συλλόγου «Οι Μύλοι».
Στη Νεάπολη έδρα της Δημοτικής Ενότητας Βοιών εψάλλη δοξολογία στον Ιερό Ναό της Αγίας Τριάδος και εν συνεχεία έγινε επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο χώρο του Ηρώου Πεσόντων, ενώ το πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο εκπαιδευτικός κ. Μπαρμπάγιαννης Γεώργιος. Ακολούθησε παρέλαση μαθητών του Δημοτικού Σχολείου, Γυμνασίου, Λυκείου, ενώ με μέριμνα του Πολιτιστικού Συλλόγου Βατίκων παρουσιάστηκαν παραδοσιακοί χοροί στο ξενοδοχείο «Limira mare».